Corona virüsü yayılırken içme suyunun önemi

Ülke ve dünya gündemine hızlı bir giriş yapan Corona (Covid-19) virüsünün nasıl ortaya çıktığı bilinmese de nereden yayıldığı bilinen bir gerçektir. 2019’un Aralık, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan Korona virüs, bugüne kadar 118 ülkeye yayıldı. 119 bin kişide Corona virüs tespit edilirken, virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısını. 4 bin 200’ü aştı.


    Corona virüs belirti veren bir hastalıktır. “Corona virüs” ya da “Corona virüsü” olarak da geçen Corona virüs belirtileri şöyle sıralanabilir: Kuru öksürük, ateş, halsizlik, kas eklem ağrısı boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, zatürre, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, ishal, bulantı, kusma, iştahsızlık.
   2019’un Aralık, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan Korona virüs, bugüne kadar 118 ülkeye yayıldı. 119 bin kişide Corona virüs tespit edilirken, virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısını. 4 bin 200’ü aştı.


   Coronavirüs belirti veren bir hastalıktır. Corona virüsün belirtileri şöyle sıralanabilir: Kuru öksürük, ateş, halsizlik, kas eklem ağrısı boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, zatürre, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, ishal, bulantı, kusma, iştahsızlık.


   Peki, bu hastalıktan korunmak mümkün müdür? Diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Tabi ki bu hastalıktan korunmak diğer hastalıklarda olduğu gibi mümkündür. El hijyeni, düzenli beslenme, bol sıvı tüketme ve bulaş yollarından korunmakla mümkündür. Fakat şu an bilinçsizce yapılan toplu alışverişler, evde kalmayıp gezmeler bize zarardan başka bir şey getirmemektedir. Türkiye’de virüsün hızla yayılmasına engel olmak için birçok önlem alınmıştır. Fakat bilinç en önemli önlemdir. Bilinçli tüketici olmak nasıl ekonomiyi etkiliyorsa, bilinçli olmakta salgınların yayılma hızını doğru orantıda etkileyecektir. Alkol bazlı el antiseptiğinden de el temizliğinde faydalanmak mümkündür. Hasta olunduğunda, hapşırıldığında ya da öksürüldüğünde ele hapşırmamak ve öksürmemek gerekir. Hapşırırken, öksürürken tek kullanımlık kâğıt peçeteler tercih edilmelidir. Cep mendil bulunamıyorsa, kollardan biri ağız ve burun bölgesine götürülerek çıkacak damlacıkların havaya yayılması engellenebilir. Coronavirüs koruyucu maske kullanımı önemlidir. Hasta olan kişilerin maske kullanması bu hastalığın başkalarına bulaşmasını önleyebilir. Ayrıca bağışıklığı güçlendirecek şekilde beslenmek, taze sebze ve meyve tüketmek, bol sıvı almak, kalabalık ve kapalı alanlarda bulunmamak hastalıktan korunmak için alınacak önlemlerdendir. Kapı kollarına dokunulmamalı ve kapı kolları iyi dezenfekte edilmelidir. Tüketilecek her besinin bolca yıkanması da önemli bir unsur olacaktır. Burada devreye giren su da tabi ki bizi etkileyecektir. Corona virüs salgınıyla büyük paniğe ve korkuya sebep olan stok anlayışı; insanları büyük bir alışveriş ve suya yöneltmeye başladı.

   Çok önemli bir yere sahip olan ‘su’ her an her alanda ihtiyaçlarımızla doğru orantıdadır. Bol sıvı tüketmek konusunda sağlıklı beslenme maddesi de göz önüne alındığında, kullanılan suyun hem sağlıklı hem de temiz ve kirden klordan arındırılmış bir su olması gerekir. Bir diğer açıdan bakacak olursak hızlı bir alışveriş içine giren toplumumuzda uzun vadede su stoklarının bitecek olması da bir diğer sorun olarak algılanabilir. Her şey de olduğu gibi su içinde gerekli önlemler alınmazsa büyük sorunlar yaşanabileceği gerçektir.  Her şeye olduğu gibi buna da bir önlem almak gerekmektedir.


Sağlıklı ve güvenilir bir suya ulaşmak ancak kendi suyunu üretmekle mümkün olacaktır. Bir insan susuz kaldığı zaman vücudunda tüm hücreleri susuzluk yaşamaya başlayacaktır. Vücutta bitkinlik, kan basıncında düşme, idrara az çıkma ve hiç çıkamama, yoğun baş ağrısı gibi belirtiler baş göstermeye başlayacak ve en gözlenebilir etkisi ise vücutta kuruluk başlayacaktır. Vücuttaki suyun azalması sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak sıkışmaları, zihinsel performansta bozulmaları beraberinde getirir. Uzun süreli susuzluk sonrasında vücuttaki sıvı miktarının yüzde 15’inin kaybedilmesi, komaya ve hatta yaşamın kaybedilmesine bile neden olabilir. Ülkemizde ve dünya da hızla yayılan virüs sebebiyle yaşanabilme potansiyeli olan su kıtlığı bizi bu durumlara sürükleyebilir. 
 Bir su arıtma cihazı alarak siz de suyunuzu şebekeden gelen su ile arıtarak, sağlıklı bir forma getirebilirsiniz. Su arıtma cihazları ile ilgili bilgi almak ve bilinçli bir toplum olarak farkındalık yapmak için siz de bir adım atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir